2017. október 15., vasárnap

Gliwice - 2017. október 06.

Elérkezett a projekt hetünk utolsó napja.
A napot a különböző európai uniós dokumentumok ( önéletrajz, mobilitási igazolás, nyelvi útlevél stb.), valamint az ECVET megismerésével kezdtük.



Ezt követte az országok prezentációja  a nemek közötti egyenlőség témakörére vonatkozó online kérdőív eredményeinek bemutatásával.



Kitöltöttünk egy kvízt a héten tanultakkal kapcsolatban, majd értékeltük a hetet, és el is telt a nap. Persze itt még nem volt vége, hiszen várt ránk egy búcsú party, ahol az iskola vezetősége és a lengyel projekt résztvevői ünnepélyes keretek között lezárták a heti projektet, a lengyel diákok zenéltek egy kicsit, és aztán jöhetett a buli 😊





Úgy elrepült ez a néhány nap, hogy észre sem vettük. Rengeteg élménnyel, tapasztalattal és sok új baráttal gazdagodva tértünk haza. Nagyon jól élreztük magunkat, íme néhány pillanatkép, mely igazolja 😊

Füzesi András

Antal Bence

Antal Bence, Farkas Dávid, Füzesi András és Martinák László tanár úr

Farkas Dávid



Dávid , a gentleman

Bence és Dávid a Hidropolis előtt

Bence feladatot old meg, Dávid pedig lelkitámaszt nyújt :) 

Piast Gliwice stadion lelátóján



Mindent nagyon köszönünk a szervezőknek, 2018. februárjában ismét találkozunk, Poprádon!!

EPEC team


Wroclaw - 2017. október 04-05.

Szerda reggel 8 órakor buszra szálltunk és két napra Wroclawért elhagytuk Gliwicét. A körülbelül 180 km-re lévő városig közel három órát kellett utazni, mert baleset is volt, a forgalom is nagy volt, és útfelújítások is nehezítették az előrejutást.
Szerencsére egyszer megálltunk egy rövid pihenőre, ami már jól jött, mert a fiúk egy kicsit elmacskásodtak 😊



11 órára megérkeztünk a történelmi belvárosba, ahol az idegenvezető már várt ránk, és elindultunk városnéző sétánkra.

Az egyik legrégebbi lengyel város Wroclaw (vagy magyarul Boroszló) Szilézia történelmi fővárosa, kb. 635 ezer lakosával Lengyelország 4. legnagyobb városa, ipari , kereskedelmi és oktatási központ, 2016-ban pedig  Európa kulturális fővárosa volt.

A város az Odera két partján fekszik, és annak négy mellékfolyója is átfolyik a városon. A számos csatornának és folyónak köszönhetően a város 12 szigetből áll, és  130 hídja van. Az európai nagyvárosok közül csak Amszterdamnak, Velencének és Szentpétervárnak van több.



Történelme egészen a 10. századig nyúlik vissza, amikor is a Piast dinasztia uralma alá tartozott. Elég viharos történelmi múltra tekint vissza, hiszen az elmúlt évszázadokban tartozott Csehországhoz, Lengyelországhoz, a Habsburg Birodalomhoz, a Porosz Királysághoz és a Német birodalomhoz is, mely mind nyomott hagyott a városon, építészetén érezhető mind a cseh, mind az osztrák és a porosz hatás is.


A város szíve a piactér. 



A háború után romjaiból építették újra a tér körüli házakat, és bár a tér megőrizte eredeti méretét és alakját, a rekonstruált házak már különböző stílust vonultatnak fel.

Keresztelő Szent János székesegyház




A Dóm- szigetén álló gótikus stílusú székesegyház a város első téglaépülete volt.

Városháza


Ma már múzeumként üzemel, valamint Európa legrégebbi éttermének a Piwnica Swidnickának is otthont ad.

Ellepték a várost a törpék :)

Az egyik kiváló wroclawi elfoglaltság a városban a törpevadászat. Létezésük a Narancsos Alternatíva nevű antikommunista mozgalomnak köszönhető. Az Alternatíva által szervezett akciók időpontját és helyét a város épületeinek falaira írták fel, melyeket az akkori hatalom természetesen lefestett. A fehérrel lefestett falfelületekre a mozgalom tagjai törpéket festettek. Így váltak az ellenállók jelképévé.
Az első bronzból készült törpét 2001-ben  helyezték el azon  a helyen, ahol a Narancsos Alternatíva tagjai a legtöbbször gyülekeztek, majd ezt követte a többi, 20-80 cm magas bronz szobrocska. Mára már több, mint 260 "miniember" látható Wroclaw utcáin. Van amelyik egyedül van, van amelyik párban látható, de van egy 21 fős szimfonikus zenekar is. Utcákon, épületek előtt lelhetők fel, reklámoznak valamit, vagy csak úgy álldogálnak, viszont egy kis vagány a 2703-as villamos tetején utazik minden nap.





Japán Kert




Nem csak nappal, hanem este is érdekes és gyönyörű arcát mutatja a város. Megnéztük a Neon-Street kivilágított feliratait, mely a '60-as, 70'-es évekből fennmaradt, akkor a város szürkeségének megtörésére készített táblákat őrzi. 



Később pedig felmentünk a Sky Tower tetejére, ahonnan megcsodálhattuk az esti város látképét. Az épületet 2007-ben kezdték építeni és 2012-ben fejezték be. A 212 méter magas épület 49. emeletéről ez a kép tárult elénk: 




Másnap délelőtt a 2015-ben megnyitott ökológiai oktatói központban, a Hidropolis-ban tettünk látogatást, ahol  modern multimédiás technológia és interaktív kiállítások segítségével tudhattunk meg sok mindent a vízről.




Csütörtökön délután új élményekkel gazdagodva visszatértünk Gliwicébe, és készültünk az utolsó, együtt eltöltött napunkra!

2017. október 14., szombat

Gliwice - 2017. október 03.

Nem, nem. Az élet nem csupán játék, móka és kacagás. Bár az lenne. De kedden reggel már nyolc órakor kezdtük a munkát. Történelem tanítás művészeteken keresztül következett.  A díszteremben  csoportokba osztva kellett a részt vevő országok történelmével kapcsolatos feladatokat megoldani. A játékos kvíz kérdések azért mégsem voltak olyan játékosak, komoly történelmi ismeretekre volt (lett volna) szükség.



A diákok előzetes feladatként a megújuló energiaforrások általános ismertetését és országonkénti bemutatását kapták feladatul, melyet power pointos prezentáció segítségével kellett bemutatniuk. Bence és András szépen teljesített, ügyesek voltak.


Az egész projekten végig vonuló téma a vállalkozás indítása. Az előző helyszíneken megtudtuk, melyik országban milyen lépéseket kell megtenni, ha vállalkozni szeretnénk, majd minden ország bemutatott egy általa megálmodott vállalkozást. Most az volt a feladat, hogy a kitalált vállalkozást nemzetközi szintre emeljék, és minden, a projektben részt vevő országnak adjanak benne feladatot. Nálunk Dávid kapta ezt a feladatot, rajta állt vagy bukott a siker :)
Miután mindenki felvázolta az ötletét, szavazni kellett, és a nyertes vállalkozást fogjuk a következő állomáson, Szlovákiában, Poprádon továbbfejleszteni. A lengyel vállalkozás nyert, mi, a nemzetközi kávéházunkkal a második legtöbb szavazatot kaptuk, amire nagyon büszkék voltunk!!



Az ebéd után a kísérletek bemutatása következett. Minden csapat nagyon érdekes és látványos kísérletet mutatott be. 

A magyar delegáció a következő kísérlettel kápráztatta el a közönséget:
Egy poharat színültig töltöttek vízzel, egy másikat vörösborral. (Mind a kettő szoba-hőmérsékletű volt, ez nagyon lényeges.) A vízzel teli pohár tetejére egy vastagabb papírlapot helyeztek, vártak pár másodpercet, majd felfordították a poharat úgy, hogy ne folyjon ki belőle a víz, és óvatosan a borral teli pohárra helyezték. Egy kicsit elhúzták a papírt, csak annyira, hogy egy rés keletkezzen és a két folyadék helyet tudjon cserélni egymással. A bor a víztől kisebb sűrűségű folyadék, hat rá a felhajtó erő, így  a két folyadék helyet cserél.


 Az eredeti terv szerint délután felmentünk volna az All Saints Church Tower tetejére, hogy megnézzük a kilátást, de sajnos esős napot fogtunk ki, így ezt máskorra halasztottuk. 

Mára nem maradt más, mint a vacsora és egy kis alvás.

Gliwice - 2017. október 02.


V Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Struga w Gliwicach

Hétfőn reggel kilenc órára vártak minket a az iskolába, ahol a díszteremben egy nagyon ünnepélyes megnyitóval köszöntötték a projekt résztvevőit.

Az iskola igazgatóhelyettese és a lengyel projekt koordinátora köszöntötte a vendégeket, majd az iskola tanulóinak a műsora következett. Énekkel, zenével és a partner országok nyelvén előadott játékos párbeszédekkel leptek meg minket.



Annak érdekében, hogy az előttünk álló héten egy nagy csapatként tudjuk együttműködni, az iskola sportcsarnokában különböző csapatépítő-ismerkedős játékok következtek. A jó hangulat már előrevetítette, hogy olajozottan fog működni a közös munka.



Miután egymást megismertük, Gliwice feltérképezése következett, de nem is akárhogyan. Még Görögországban, az első találkozón tanították meg az Actionbound mobil applikáció használatát, aminek most hasznát vettük. A lengyel diákok állították össze a feladatokat, melyeket kis csoportokban kellett végrehajtani. Az applikáció segítségével megkaptuk, hogy mit kell megkeresni a városban (épületet, szobrot stb.), és a feltett kérdésre ott kellett megkeresni a választ, azt beírni a telefonba, és helyes válasz esetén megkaptuk a következő feladványt 😃 Igy sikerült alaposan megismerni a várost.
 
Mivel mindenki jól teljesített, következhetett a jól megérdemelt ebéd a főtéren található Hemingway pubban.

Délután elvittek minket a Piast Gliwice Stadionjába, ahol eredetileg az egyik játékossal is találkoztunk volna, de sajnos a csapat az előző nap vereséget szenvedett, így az edző nem járult hozzá a találkozóhoz. Sebaj, így is nagy élmény volt!!


A napot a Gliwicei Rádió Torony megtekintésével zártuk. A tornyot 1935-ben építették, és 111 méterével a mai napig Európa legmagasabb fából készült tornya. A hely 1939. augusztus 31-én a német provokáció helyszíneként szolgált. Az akkor német fennhatóság alatt álló Gliwice német kézben lévő rádióállomása ellen a náci titkosszolgálat emberei magukat lengyel szabotőröknek álcázva, "áltámadást" hajtottak végre. A lengyelnek öltözött németek a rádióállomás elfoglalását követően német ellenes propaganda-üzenetet sugároztak, lengyel nyelven. Ez csupán ürügyként szolgált Lengyelország megtámadásra, a 2. világháború kirobbantására.



Tartalmas napunk volt. Annyi minden történt már az első napon, mint máskor egy héten. És még van négy napunk 😃

Short-term exchange -Gliwice

Az EPEC projekt harmadik tanulói mobilitási hetére 2017. október 01- 07. között került sor Lengyelországban.
Az öt fős kis csapat vasárnap a Polski Bus társaság jóvoltából egy röpke kilenc órás utazást követően este megérkezett Katowicébe, ahol a fogadó családok már várták a gyerekeket, minket pedig a projekt fő koordinátora, Magda vitt el a szállásunkra, a körülbelül 30 km-re lévő Gliwicébe. Itt tölthettünk egy remek hetet a lengyel, görög, szlovák és a román partnerekkel.

Gliwice egy közel 190 ezer fős délnyugat-lengyelországi város, melynek történelme egészen a 13. századik nyúlik vissza. 

Gliwice központi tere, körben a 15-17. századi házakkal.

Látkép  az All Saints Church Tower tetejéről - középen a Szent Péter és Pál katedrálissal, melyet a neogótika legszebb képviselőjének tartanak Sziléziában.

utcakép :)

Távolban a Radio Tower


Szent Péter és Pál katedrális











2017. szeptember 24., vasárnap

Május 11. Csütörtök

A csütörtöki napunk a csodákról és a csillagokról szólt. Délelőtt a hegyi csillagvizsgálóba látogattunk el, ahol egy minden igényt kielégítő előadást hallgattunk a csillagok állásáról.



A délutánt pedig egy elvarázsolt birodalomban töltöttük.