2018. március 31., szombat

Hazaút: Kréta-Athén-Budapest- 2018. március 24-25.

Szombaton délelőtt a görög kollégák kivittek minket a reptérre, ahol a diákokkal találkoztunk. Megköszöntük a fogadó családoknak, hogy egy hétig vendégül látták tanulóinkat, elbúcsúztunk egymástól, és elindultunk még egy kis athéni kitérővel haza.

Magunk mögött hagytuk a gyönyörű napfényes Krétát, sok remek barátot, de rengeteg élménnyel, tapasztalattal gazdagodva tettük mind ezt.

Szombaton délután még az utolsó vásárlásokat lebonyolítottuk a Plakán, pihentünk, vasárnap reggel pedig nekivágtunk ismét az athéni reptérnek, és elindultunk, most már tényleg Budapestre.

Programokban, látnivalókban,élményekben gazdag, kiválóan szervezett hetet tölthettünk el. A feledhetetlen élményekért ezúton szeretne a magyar EPEC team képviselete köszönetet mondani görög barátainknak.

Az 5. nemzetközi diákmobilitáson a BGSZC Eötvös Loránd Szakgimnáziumát :

Huzsvár Martin 10.a
Babucsik Attila 10.a
Mórocz Zoltán 12.c 
osztályos tanulók képviselték:

Mi pedig az EPEC team tanári képviseletében ezúton is köszönjük a fiúknak a kiváló szakmai munkát, a példamutató viselkedést, és az olajozott együttműködést :

Nagy Katalin tanárnő
Martinák László tanár úr






Chania, 5. nap- 2018. március 23.

Utolsó Krétán töltött napunkra virradtunk. Mivel az előző este egy kicsit hosszúra nyílt, reggel csak fél tízkor mentünk be az iskolába. A reggelt szakmai munkával indítottuk. Még előzetesen minden iskola egy kérdőívet töltetett ki saját iskolájuk diákjaival. A kérdőív a bevándorlókkal kapcsolatos volt, melynek az eredményét ki kellett értékelni, és ezen a napon prezentálni. Miután mindenki bemutatta, egy internetes program segítségével minden csapatnak el kellett készíteni egy kis fényképes történetet a heti eseményekről. Zárásképpen pedig a hét legvidámabb eseményeiből nézhettük meg a fényképes összeállítást.



Ebéd előtt búcsút vettünk az iskolától, ahol a résztvevő országok tiszteletére felhúzták a nemzeti lobogókat.
Noha még a projekt záró találkozója és értékelése áprilisban lesz Budapesten, ez volt a két éves projekt utolsó diákmobilitása. Szinte még csak most kezdtük a közös munkát, és már mondhatni vége is van. Sajnos. De most még egy együtt elköltött ebéd, egy kis délutáni szabadprogram, egy utolsó esti séta városban és holnap repülünk vissza Athénba.


Chania, 4. nap - 2018. március 22.

 Különös időjárásra ébredtünk. Borús, felhős volt, és mint kiderült, a szél Afrikából szállítja  a vöröshomokot, így azzal volt tele a légkör. A Nap leginkább a Holdra hasonlított: kékes színben ragyogott.



Ez persze nem akasztotta meg a menetrendet, így a mai munkát a Krétai Ortodox Akadémián kezdtük meg. A projekt résztvevőit az Erasmus+ projektek regionális koordinátora, irányítója köszöntötte, majd a város polgármestere is tiszteletét tette.



 A tanulóknak most kellett a közösen működtetett nemzetközi vállalkozást bemutatniuk. Minden ország egy adott szegmensét prezentálta a DIA nevet viselő termék előállítására, marketingjére, forgalmazására stb. vonatkozóan. A termék egy gyümölcslevet tartalmazó kis palackkal összeszerelt vércukorszint mérőt takar, melyből a magyar csapat a gyümölcslé előállítását végezte, és a fiúknak erre vonatkozóan kellett prezentációt elkészíteni. Nagyon ügyesek voltak, tartalmas bemutatóval készültek a magyar diákok, és természetesen a többiek is.

Majd műhelyfoglalkozások következtek, arra vonatkozóan, hogyan lehet a történelmet a művészeteken keresztül tanítani. A program szakmai része után körbevezettek minket az épületben, megnézhettük a kongresszusokra használt termüket, a kápolnát, a könyvtárat és az ikonok elkészítését bemutató műhelyt is.



 A kimerítő munka után megérdemelt ebéd következett, és lassan búcsút vettünk az Ortodox Akadémiától, de még nem Chaniaba mentünk vissza, hanem a Tera Creta oliva olajat előállító üzemben tettünk látogatást, melynek végén egy kis kóstolóban volt részünk, és lehetőségünk volt igazi görög olivaolajat és olajbogyót is venni.




Ezzel azonban még nem ért véget a napunk! Visszamentünk Chaniaba, majd este hétre az iskolába mentünk ismét. Mivel a román csapat csak pénteken délután tudott hazamenni, így a hivatalos projekt záró rendezvényre ma került sor. Sajnos az afrikai pornak köszönhetően az égbolt nem volt tiszta, így a távcsöves csillagnézést el kellett halasztani. A görög diákok azonban nagyon érdekes prezentációt tartottak nekünk a görög mitológiáról. A hivatalos zárást követően átmentünk az iskola melletti étterembe, ahol nem csak vacsorával, hanem görög tánc bemutatóval és táncházzal vártak minket. Aztán persze jött egy kis lazulós buli 😊




Gyakorlatilag hajnal lett mire mindenki ágyba került. Hosszú nap volt, de minden percét  élveztük!
Holnap pedig az utolsó krétai napunkat töltjük...

2018. március 30., péntek

Chania, 3. nap - 2018. március 21.

Noha az egész heti program izgalmasnak hangzott , mégis, a mai nap volt az, amit talán leginkább mindenki várt. Eljuthattunk Kréta fővárosába, Heraklionba, valamint megnézhettük az ókori Knossos romjait.

Reggel 8 órakor elindultunk, és egy jó két órás buszút után megérkeztünk Knossosba. Mivel gyakorlatilag végig a tengerparton haladtunk, a kilátás lekötött minket, így nem tűnt hosszúnak az út.



Knossosban idegenvezető mutatta körbe a valamikori palota romjait. A Kephala dombon felépített merőleges tengelyek mentén létrehozott épületkomplexum valamikor egy négy szintes épület volt. 1300 helyiség volt benne, melyeket 4 bejáraton lehetett megközelíteni. A négy bejárat a 4 égtáj felé fordul. Az épület nyugati oldala vallási célokat szolgált, templomok, szakrális helyek maradványai lelhetők fel, míg a keleti szektorban lakosztályok, vendégszobák, cselédség szobái, kézművesek műhelyei voltak. a földszinten pedig raktárak helyezkedtek el (bennük hatalmas píthoszokkal= edényekkel). Az épület északnyugati sarka pedig a színházi előadások helye volt.








Knossos után Heraklionba mentünk, ahol egy gyors ebédet követően a természettudományi múzeumba mentünk.

Nem csak a Krétán őshonos állatokat és növényeket nézhettük meg, hanem egy földrengés szimulátorral kipróbálhattuk, hogy milyen érzés, ha valóságban reng alattunk a föld. Megmutatták milyen, ha földszinten vagyunk, milyen ha a 3. emeleten ér minket a katasztrófa, mennyivel erősebben érezhető az epicentrum közelében, és attól távolabb az ugyanolyan erősségű földrengés. Érdekes tapasztalat volt.
A múzeum után volt egy kis szabadprogram a városban. Körbenéztünk, bár sok időnk nem volt, a lényeges látnivalókat azért sikerült megnéznünk.











A nap végén visszaindultunk Chaniaba. Már sötétedett, amikor visszaértünk. Kellemesen elfáradtunk, de nem bántuk,  hiszen rengeteg mindent láttunk.